reklam-ver-250

Sultansazlığı Milli Parkı  Sultansazlığı Milli Parkı Nerede, Sultansazlığı Milli Parkı Hakkında Bilgi


Sultansazlığı Milli Parkı

iç Anadolu Bölgesinde yer alan Milli Parkımız Kayseri ili, Yeşilhisar, Develi ve Yahyalı ilçeleri arasında, ayrıca üç önemli turizm merkezinin ortasında yer almaktadır. Daha önceleri tabiatı koruma alanı olan parkımız 2006 yılında milli park statüsü kazanmıştır. Sultansazlığı Milli Parkının alanı 24 357 hektardır. Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu nadir bir ekosistem olması, nesli tehlike altında olan veya tükenmekte olan türlerinde yer aldığı 301 kuş türünün beslenme, barınma ve kuluçka alanı olması, Avrupa da turna, flamingo, akbalıkçıl, kaşıkçı kuşlarının bir arada kuluçkaya yattığı tek alan oluşu parkın kaynak değerleridir.

Milli Parkımız 130.000 civarında su kuşunun bu alanda bulunması ve toplam olarak 251 kuş türüne sahip olması nedeniyle 1994 yılında 17 200 Ha lık alanı önemini gözler önüne seriyor.

Sulak alanlar, biyolojik çeşitlilğin ve ekolojik dengenin korunması ve devamlılığının sağlanması yönünden büyük öneme sahip ekosistemlerdir. Yeraltı suyunu reşarj ve deşarj ederek, taşkınların yok edici etkisini azaltarak, taban suyunu dengeleyerek bulundukları bölgenin su rejimini düzenlerler. Yine bulundukları çevrenin nem oranını yükselterek başta yağış ve sıcaklık olmak üzere yerel iklim elemanları üzerinde olumlu etki yaparlar. Tortuları, besin maddelerini ve sehirli maddelir alıkoyarak su kalitesini yükseltirler.

Sulak alanlar aynı zamanda tropik ormanlarla birlikte yeryüzünün en fazla biyolojik üretim yapan ekosistemleridir. Bu nedenle, gerek ekolojik değeri, gerekse ticari değeri yüksek değişik türden binlerce canlının yaşamasına olanak sağlarlar. Bu özellikleri itibarıyla tüm dünyanın doğal zenginlik müzeleri olarak kabul edilmektedirler.

Tatlı ve tuzlu su ekosistemleri, geniş sazlık ve bataklık alanlar, bu alanları çevreleyen çayır, mera ve step alanları gibi değişik karakterdeki habitatlardan oluşan Sultan Sazlığı, zengin besin varlığı ile başta su kuşları olmak üzere barındırdığı yaban hayatı yönünden, sadece ülkemizin değil Avrupa ve Ortadoğu’nun da en önemli sulak alanlarından birisidir.

Bu özellikleri itibarıyla Sultan Sazlığı sulak alanlar ekosistemindeki karmaşık ilişkiler ve doğanın yaratıcı gücünü ustalıkla sergileyen eşi bulunmaz dev bir açık hava laboratuvarıdır. Bu nedenle, ünü ülke sınırlarını aşan alanı, her yıl binlerce doğa sever kuş gözlemcisi, bilim adamı ve araştırmacısı ziyaret etmektedir.

Sultan Sazlığı, yarı kurak ve kurak iklimin hakim olduğu İç Anadolu Bölgesinde yer almakta olup, kararlı bir taban suyu ve sürekli nemli bir ortam yaratarak, kurumuş bozkırlar arasında güzel bir vaha görünümü sergilemektedir. Bu durum, yaz ortası ve sonunda hayvanların beslenmesine olanak sağlayan elverişli bir ortam oluşturmaktadır.

Flora :

Yarı kurak iklim karakterine sahip olan yörede step ya da bozkır bitkileri hakimdir. Havza tabanında seyrek bitkilerden oluşan bir bozkır manzarası vardır. Çöl gölünün doğusunda, Yay Gölü çevresinde ve güneydeki Örtülüakar Sazlığında bataklık bitkileri geniş yer tutmaktadır. Havzadaki bozkır bitkilerinin büyük bölümü kısa ömürlüdür. Tatlı ve tuzlu su ekosistemleri, çayır ve meralar, tarım alanları ve stepler gibi farklı ekolojik karakterdeki habitatların varlığı, alanda zengin bir floranın oluşmasını sağlamıştır.

Alanda yapılan çalışmalarda, 47 familyaya ait 65 cins ve 177 adet tür tespit edilmiştir.

Fauna :

Sulak alan ekosisteminde ve alanı çevreleyen geniş step alanlarında yapılan araştırmalar sonucunda Hymenopterlerden 35, Odonatalardan 6, Molluscalardan 19, Pisceslerden 3, Amphibialardan 3, Reptililardan 10, Mammalialardan 21 tür tespit edilmiştir.

Alanda görülen başlıca memeliler, kirpi, bataklık sivri faresi, yarasa, kurt, tilki, gelincik, alaca sansar, tavşan, kör fare, orman sıçanı, yüce dağ sıçanı, dağ sıçanı, koşar fare, su faresi, adi tarla faresidir.

Göl ve sazlıklarda kuşların beslenmesi için bol miktarda kurbağa ve semender larvaları ile küçük balıklar bulunmaktadır.

Konaklama :

Daha Sonra eklenecektir.

İletişim :

İletişim için şuan bir veri bulunamıyor. Bulunduğu zaman güncellenecektir.

Makale'ye Yorum Yapın
reklam-ver-250

Benzer Yazılar

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı

Adres :Boğazkale ilçe merkezinden 25. km 37770 Boğazkale/Çorum. Koordinat : 41°49’10.18”K – 27°57’14.13”D Alan : 2 600 Dönüm (2 600 000 M2) İlan yılı : 1988 Açıklama : Milli Parkımızda yapılabilecek aktiviteler Fotoğrafçılık, Arkeolojik kalıntılar, kamp, eğitim, Hititlerin Merkezi bunların bazılarıdır. Milli Parkımız iç Anadolu bölgesinde bulunan çorum ili sınırları içerisinde yer almaktadır. 2 600...

 • Milli Parklar
 • 08 Ağu 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Adres :Demirköy ilçe merkezinden 25 km 37770 Demirköy/Kırklareli. Koordinat : 41°49’10.18”K – 27°57’14.13”D Alan : 3 155 Dönüm (3 155 000 M2) İlan yılı : 2007 Açıklama : Milli parkımız Kırklareli ilimizin Demirköy ilçesinin İğneada beldesinde bulunmaktadır. Milli parkımız Karadeniz sahiline bitişiktir. Parkımızdaki aktiviteler Kuş gözlem, Fotoğrafçılık, Deniz ve kıyı ekosistemi, kumul, kamp, lagünler, alüvyal...

 • Milli Parklar
 • 26 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Gala Gölü Milli Parkı

Adres :Enez ilçe merkezinden 1 km 37770 Enez/Edirne. Koordinat : 40°46’06.79”K – 26°11’07.63”D Alan : 6 087 Dönüm (6 087 000 M2) İlan yılı : 2005 Açıklama : Milli parkımızdaki aktiviteler nadir ekosistemler, biyolojik çeşitlilik, gezi, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, piknik, kültürel değer zenginlikleri ve arkeolojik kalıntılar, eğitim, fotoğrafçılıktır. Milli Parkımız Marmara bölgesinde Edirne ilimiz...

 • Milli Parklar
 • 22 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Adres :Sarıkamış ilçe merkezinden 1,5 km 37770 Sarıkamış/Kars. Koordinat : 40°18’07.27”K – 42°36’52.04”D Alan : 22 980 Dönüm (22 980 000 M2) İlan yılı : 2004 Açıklama : Milli Parkımızdaki aktiviteler Tarihi kalıntılar, harp tarihi, Fotoğrafçılık, Doğal Sarıçam ormanları, Kamp, Piknik, Tabii bitki toplulukları, Yaban hayatı Zenginliği, dağ ve kar sporları, manzara, eğitimdir. Parkımız Erzurum...

 • Milli Parklar
 • 21 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Bumerang - Yazarkafe

ANA KATEGORİLER

ReklamlarReklam

reklam-ver-250

Sponsor Bağlantılar

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler site ekle site ekle