reklam-ver-250

Soğuksu Milli Parkı  Soğuksu Milli Parkı Nerede, Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilgi


soğuksu milli parkı

Adres : Soğuksu yolu Kazım Karabekir cd. 06890 Kızılcahamam/Ankara.

Alan : 1 195 Dönüm (1 195 000 M2)

İlan yılı : 1959

Açıklama : Soğuksu Milli Parkı hakkında bilgi Tabii bitki ve hayvan toplulukları, önemli ve nadir kuş üreme mekanları (Kara akbaba), eğitim, dinlenme ve eğlenme, turizm gibi özellikleri bulunan Soğuksu Milli Parkı girişi ücretli olup, gezi kamp tatil için uygun bir yerdir.

Soğuksu Millî Parkı, 1959 yılında Millî Park olarak tesis edilmiştir. Ankara’ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil etmektedir. Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır ve Ankara merkezine 80 kilometre uzaklıktadır.

soguksu-milli-parki3

Arazisi volkanik bir sahadır. Bu nedenle içerisinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunmaktadır ve bunlar kaplıca turizmi açısından da kullanılmaktadır. En yüksek noktası ise 1789 rakımlı Arhul Tepesi’dir. Sarıçam ağırlıklı (%65) orman yapısı içerisinde Karaçam (%24), Köknar (%6) ve Meşe (%5) de bulunmaktadır. – Flora yönünden de zengin bir bitki yapısına sahip iken bugün maalesef flora küresel ısınma nedeni ile yok olma tehlikesi altındadır. – Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak bulunmaktadır. Sahanın 1/3’ü kullanma, 2/3’ü ise koruma sahası olarak düzenlenmiştir. – Milli Park alanında boz ayı, altın çakal, yaban domuzu gibi hayvanlar ve 35’in üzerinde kuş cinsi yer almaktadır. – Ayrıca soyu tükenmekte olan kara akbaba da Milli Park içerisinde koruma altına alınmıştır. – Parka bağlı olarak kurulmuş üretme çiftliğinde ise kınalı keklik, çim keklik, şahin, sülün, bıldırcın ve güvercin bulunmaktadır.

Hayvan Türleri :Bitki ve hayvan türleri bakımından zengin olan bu alanın önemi nesli tükenmekte olan kuş türleriyle daha da artıyor. Türkiye’de en büyük kara akbaba kolonilerinden birinin Kızılcahamam’da bulunduğu biliniyor. Kara akbaba dünya üzerinde nesli tehlikede olan bir kuş türü. Burada kara akbabanın yanı sıra, ülkemizde nadir rastlanan deniz kartalı, küçük kartal, bozkır kartalı, mısır akbabası, puhu baykuş, kızıl şahin; ötleğen, orman söğüt bülbülü, kaya kiraz kuşu, karmen şakrak kuşu gibi ötücü kuş türleri de gözlemlenebiliyor.
Bitki Türleri :Bitki türleri yönünden de oldukça zengin olan bu alan, sarıçam, karaçam, meşe, köknar, karaçalı, ahlat, alıç, kavak, söğüt, akçaağaç, kızılcık gibi ağaç türleriyle kaplı. Yabani çilek, yabani gül, kekik ve çeşitli çayır otları da bu örtüye renk katıyor.

soguksu-milli-parki2

Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, turistik otel gibi mekanlar da yer almaktadır.

Piknikçiler için masalar, ateş yakmak için ocak yerleri ve parkın her yanında oluk oluk akan çeşmeler mevcuttur.Özellikle Ankara da faaliyet gösteren izci gruplarının tercih ettiği bir kamp alanıdır. Milli Park içerisinde çadırlı geceleme yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan izin almak gerekebilmektedir. Güvenlik görevlileri, orman yangını ihtimalinin düşük olduğu ve az ziyaretçinin geldiği kış aylarında izin almadan geceleme yapmanızı dikkate almayabilir.

Makale'ye Yorum Yapın
reklam-ver-250

Benzer Yazılar

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı

Adres :Boğazkale ilçe merkezinden 25. km 37770 Boğazkale/Çorum. Koordinat : 41°49’10.18”K – 27°57’14.13”D Alan : 2 600 Dönüm (2 600 000 M2) İlan yılı : 1988 Açıklama : Milli Parkımızda yapılabilecek aktiviteler Fotoğrafçılık, Arkeolojik kalıntılar, kamp, eğitim, Hititlerin Merkezi bunların bazılarıdır. Milli Parkımız iç Anadolu bölgesinde bulunan çorum ili sınırları içerisinde yer almaktadır. 2 600...

 • Milli Parklar
 • 08 Ağu 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Adres :Demirköy ilçe merkezinden 25 km 37770 Demirköy/Kırklareli. Koordinat : 41°49’10.18”K – 27°57’14.13”D Alan : 3 155 Dönüm (3 155 000 M2) İlan yılı : 2007 Açıklama : Milli parkımız Kırklareli ilimizin Demirköy ilçesinin İğneada beldesinde bulunmaktadır. Milli parkımız Karadeniz sahiline bitişiktir. Parkımızdaki aktiviteler Kuş gözlem, Fotoğrafçılık, Deniz ve kıyı ekosistemi, kumul, kamp, lagünler, alüvyal...

 • Milli Parklar
 • 26 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Sultansazlığı Milli Parkı

iç Anadolu Bölgesinde yer alan Milli Parkımız Kayseri ili, Yeşilhisar, Develi ve Yahyalı ilçeleri arasında, ayrıca üç önemli turizm merkezinin ortasında yer almaktadır. Daha önceleri tabiatı koruma alanı olan parkımız 2006 yılında milli park statüsü kazanmıştır. Sultansazlığı Milli Parkının alanı 24 357 hektardır. Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu nadir bir ekosistem olması,...

 • Milli Parklar
 • 23 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Gala Gölü Milli Parkı

Adres :Enez ilçe merkezinden 1 km 37770 Enez/Edirne. Koordinat : 40°46’06.79”K – 26°11’07.63”D Alan : 6 087 Dönüm (6 087 000 M2) İlan yılı : 2005 Açıklama : Milli parkımızdaki aktiviteler nadir ekosistemler, biyolojik çeşitlilik, gezi, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, piknik, kültürel değer zenginlikleri ve arkeolojik kalıntılar, eğitim, fotoğrafçılıktır. Milli Parkımız Marmara bölgesinde Edirne ilimiz...

 • Milli Parklar
 • 22 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Bumerang - Yazarkafe

ANA KATEGORİLER

ReklamlarReklam

reklam-ver-250

Sponsor Bağlantılar

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler site ekle site ekle