reklam-ver-250

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı  Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı Nerede, Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı Hakkında Bilgi


Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı
Adres :Sarıkamış ilçe merkezinden 1,5 km 37770 Sarıkamış/Kars.

Koordinat : 40°18’07.27”K – 42°36’52.04”D

Alan : 22 980 Dönüm (22 980 000 M2)

İlan yılı : 2004

Açıklama : Milli Parkımızdaki aktiviteler Tarihi kalıntılar, harp tarihi, Fotoğrafçılık, Doğal Sarıçam ormanları, Kamp, Piknik, Tabii bitki toplulukları, Yaban hayatı Zenginliği, dağ ve kar sporları, manzara, eğitimdir.

Parkımız Erzurum ve Kars illerini kapsamakta ve Sarıkamış, Selim, Şenkaya ilçelerinde bulunan büyük bir alana sahiptir.

Sarıkamış adını Sarıçam ormanlarından yani bu milli parktan alan bir ilçedir.

Tarihi Önemi:
Doksan bin askerimizin donarak şehit olduğu 1914 yılına ait anılar Milli Parkımızın tarihi özelliğini teşkil etmektedir. Şehitliklerin çoğunluğu Sarıkamış İlçesi yakınlarında bulunmaktadır. Bu şehitlikler arasında en önemlisi Allahuekber Dağları zirvesinde, yaklaşık 3100 rakımlı tepe de bulunmaktadır.Diğer şehitlikler; Allahuekber Tepe (şehitlik), Dikenli Tabya Tepe (şehitlik), Çakırbaba Şehitliği vb. alanlar bulunmaktadır. Yine yakın civarda bulunan Ağababa Şehitliği, Sarıkamış Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Soğanlı Şehitliği, Bardız Geçidi Şehitliği, Divik Köyü Şehitliğidir.

Dünya Savaşının başlaması ve Osmanlı Gemilerinin Sivastapol’u bombalamasının ardından 1 Kasım 1914 tarihinde Rus orduları Anadolu’yu ele geçirmek maksatlı olarak yeniden saldırıya geçmiş ve 6 gün süren Köprüköy Muharebeleri yaşanmıştır. Bu sırada Kafkas Cephesindeki harekâtı yakından takip eden Başkomutan Vekili Enver Paşa doğudaki Rus kuvvetlerini çok zayıf görüyor yapılacak bir taarruzla Doğu Anadolu’da kaybedilen toprakların geri alınmasını ve müteakiben harekâtın Kafkasya’ya aktarılmasını mümkün görüyordu. İşte bu düşünce ile 22 Aralık 1914 ile 19 Ocak 1915 tarihleri arasında Kafkas Cephesinde cereyan eden Türk – Rus savaşlarına “Sarıkamış Harekâtı” denilmektedir.

Bu harekât düşmanın Türk topraklarından çıkarılmasını öngörmüş, binlerce Türk evladının Sarıkamış dolaylarında canlarını vatan uğrunda seve seve vermeleri ile sonuçlanmıştır. Askeri tarihimizde bu harekât “Rus ordusunu imha etmek için geniş bir çevirme manevrası, muharebesi olarak anılır.” Köprüköy Muharebelerini kazanan Üçüncü Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa, ordunun durumunu ve yaklaşan kış aylarının bölgede oldukça zorlu geçtiğini bildiğinden harekâta devam etmemiştir. Harbiye Nazırı Enver Paşa, bu mevsimde harekât yapılamayacağı, taarruzun bahara bırakılması tavsiyesinde bulunan Hasan İzzet Paşayı görevden alarak yerine kendisi geçmiştir. “Yine aynı ordu ile ki bu ordu Arabistan’dan geri çekilen ve sıcak iklime alışık ve teçhizat yönünden de kış şartlarına hazırlıksız olan ordudur”.

Üçüncü Ordu, “Sarıkamış Çevirme ve Kuşatma Harekâtına” 24 Aralık 1914 günü başladı. 24 Aralık günü başlayan bu harekâtın planlanan güzergâhı yaklaşık 3100 metreye ulaşan Allahuekber Dağlarını geçerek Sarıkamış’a ulaşmaktı. İşte bu güzergâh üzerinde Aralık ayında -40 derece soğukta, kışlık teçhizatı bulunmayan 3. Ordunun kaybı büyük olmuştur. Sarıkamış Harekâtı 22 Aralık – 19 Ocak tarihleri arasında gerçekleşmiş, Türk ve Rus ordularının inanılmaz bir direnme ve istikrarla savaştıkları muharebedir. Bu muharebelerde dondurucu soğuk, kar, açlık, hastalık ve ikmal güçlerinin yetersiz olması sebebiyle Ordumuz yaklaşık 90000 Mehmetçiğini kaybetmiştir. Bu muharebede Türk Ordusunu soğuk ve açlık yenmiştir. Türk askerinin Sarıkamış’ta göstermiş olduğu metanet, sabır ve özveri çok yüksektir ve her türlü takdirin üzerindedir.

Sarıkamış yöresi sarıçam ağacının yurdumuzda yayılış gösterdiği en yüksek alan olmaktadır. Bu yörenin sarıçam ormanları yaban hayatı türleri açısından da zengindir.

Parkımız dağ ve kış sporları yapma gibi imkanları vardır. Günübürlik piknik ve kamp aktiviteleri parka gelen ziyaretçiler için bulunmaz güzelliği olan parkımızdaki imkanlardır.

Milli Parkın Kaynak değeri :

Parkın kaynak değeri ” Sarıçam ” ağaç türünün bu bölgede en yüksek rakımda yayılış göstererek optimal kuruluşta saf sarıçam meşcereleri oluşturmasıdır. Ülkemizde 2100 – 2200 metre yüksekliklerden sonra başlayan doğal olarak ağaç bulunmayan yüksek dağ basamağında (alpin zon) çayır otları ve bazı ardıç türlerinden oluşan kısa boylu bitki türleri yetişmekte.

Parkın Florası :

Parkta saf sarıçam meşceresi ve çam türlerinin arasında çok az miktarda titrek kavak ve adi ardıç türlerinden oluşmaktadır.

Parkın Faunası :

Parkımızda yabani ve nesli tükenmekte olan hayvan türleri barınmaktadır. Memeli hayvanlardan; Ayı, kurt, tavşan, domuz, porsuk, tilki, sincap ve vaşak, kuşlardan; keklik, doğan yabanı güvercin, karga, saksağan, sığırcık ve alakarga, Balıklardan; alabalık ve sazan ile Sürüngenlerden; yılan, kertenkele ve kaplumbağa yörede yayılış göstermektedir.
Yaban Hayatı bakımından oldukça zengin olan milli parkımız da Balıklar, İki yaşamlılar, Sürüngenler, Kuşlar ve Memeliler gruplarına ait olmak üzere 220 Omurgalı hayvan türünün yaşadığı belirlenmiştir.Milli park alanı ve Ekolojik sınırları içerisinde 6 Tatlı Su Balığı, 7 İkiyaşamlı, 25 Sürüngen, 107 Kuş, 1 Kirpi, 8 Böcekçil, 27 Yarasa, 1 Tavşan, 25 Kemirici, 11 Etçil ve 2 Toynaklı Omurgalı hayvanın varlığı belirlenmiştir. Başlıca yaban hayvanı türleri Boz Ayı (Ursus Arctos),Kurt (Canis lupus),Tilki (vulpes vulpes),sincap (sciurus vulgaris), yaban domuzu( Sus scrofa),Karaca,çil kekliği (Perdix perdix),kartal vb… belli başlı yaban hayvanları yer almaktadır.

Konaklama :

Parkımızda konaklama yapılabilecek otel ve motel mevcuttur. Kayak sporu için yörede pist ve telesiyej tesisleri bulunmaktadır.

Ulaşım :

Milli Park, Kars ili merkesine 50 km. Erzurum İli’ne 135 km uzaklıktadır.
Allahuekber Dağları Milli Parkına gelmek isteyen ziyaretçiler, Sarıkamış ilçesinden 1.5 km uzaklıkta olduğunu bilmeleri yeterlidir.

İletişim :

Alanla ilgili iletişime geçmek isteyenler ise, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Erzurum 13. Bölge Müdürlüğü Kars Şube Müdürlüğüyle irtibata geçebilirler.
İletişim numarası : 0 474 212 58 00

Makale'ye Yorum Yapın
reklam-ver-250

Benzer Yazılar

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı

Adres :Boğazkale ilçe merkezinden 25. km 37770 Boğazkale/Çorum. Koordinat : 41°49’10.18”K – 27°57’14.13”D Alan : 2 600 Dönüm (2 600 000 M2) İlan yılı : 1988 Açıklama : Milli Parkımızda yapılabilecek aktiviteler Fotoğrafçılık, Arkeolojik kalıntılar, kamp, eğitim, Hititlerin Merkezi bunların bazılarıdır. Milli Parkımız iç Anadolu bölgesinde bulunan çorum ili sınırları içerisinde yer almaktadır. 2 600...

 • Milli Parklar
 • 08 Ağu 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Adres :Demirköy ilçe merkezinden 25 km 37770 Demirköy/Kırklareli. Koordinat : 41°49’10.18”K – 27°57’14.13”D Alan : 3 155 Dönüm (3 155 000 M2) İlan yılı : 2007 Açıklama : Milli parkımız Kırklareli ilimizin Demirköy ilçesinin İğneada beldesinde bulunmaktadır. Milli parkımız Karadeniz sahiline bitişiktir. Parkımızdaki aktiviteler Kuş gözlem, Fotoğrafçılık, Deniz ve kıyı ekosistemi, kumul, kamp, lagünler, alüvyal...

 • Milli Parklar
 • 26 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Sultansazlığı Milli Parkı

iç Anadolu Bölgesinde yer alan Milli Parkımız Kayseri ili, Yeşilhisar, Develi ve Yahyalı ilçeleri arasında, ayrıca üç önemli turizm merkezinin ortasında yer almaktadır. Daha önceleri tabiatı koruma alanı olan parkımız 2006 yılında milli park statüsü kazanmıştır. Sultansazlığı Milli Parkının alanı 24 357 hektardır. Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu nadir bir ekosistem olması,...

 • Milli Parklar
 • 23 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Gala Gölü Milli Parkı

Adres :Enez ilçe merkezinden 1 km 37770 Enez/Edirne. Koordinat : 40°46’06.79”K – 26°11’07.63”D Alan : 6 087 Dönüm (6 087 000 M2) İlan yılı : 2005 Açıklama : Milli parkımızdaki aktiviteler nadir ekosistemler, biyolojik çeşitlilik, gezi, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, piknik, kültürel değer zenginlikleri ve arkeolojik kalıntılar, eğitim, fotoğrafçılıktır. Milli Parkımız Marmara bölgesinde Edirne ilimiz...

 • Milli Parklar
 • 22 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Bumerang - Yazarkafe

ANA KATEGORİLER

ReklamlarReklam

reklam-ver-250

Sponsor Bağlantılar

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler site ekle site ekle