reklam-ver-250

Küre Dağları Milli Parkı  Küre Dağları Milli Parkı Nerede, Küre Dağları Milli Parkı Hakkında Bilgi


Küre Dağları Milli Parkı
Adres :Pınarbaşı ilçe merkezinden 3.km 37770 Pınarbaşı/Kastamonu.

Koordinat : 41°40’03.90”K – 33°08’29.20”D

Alan : 37 753 Dönüm (37 753 000 M2)

İlan yılı : 2000

Açıklama : Milli parkımızda Doğal yaşlı ormanlar, nadir ekosistemler, Kamp, Biyolojik çeşitlilik, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, Kültürel değer zenginlikleri ve arkeolojik kalıntılar, eğitim, Gezi, fotoğrafçılık, Piknik gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Küre dağları Milli Parkımız Kastamonu ve Bartın illerinin sınırlarına girmektedir. İlçelerden Pınarbaşı, Cide, Şenpazar, Merkez, Ulus gibi ilçeleri kapsayan büyük bir alana sahip.

Milli parkın kaynak değerlerini Valla Kanyonu, Ilgarini Mağarası gibi jeolojik oluşumlar, Ilıca Şelalesi gibi doğal güzellikler ve zengin bir flora ve fauna ile otantik, folklorik kültür zenginlikleri oluşturmaktadır. Milli park ülkemizin doğal değerlerinin fazla tahrip görmediği alanlardan biridir. İyi bir orman örtüsü ve otsu floraya sahiptir. Ayı, kurt, çakal, yaban domuzu, geyik, karaca, sansar sincap gibi memeliler ve ötücü kuşlar milli parkın fauna değerlerini oluşturmakta.

Parkın yüksekliği deniz seviyesinden 500 metredir. Parkın en yüksek noktası (zirvesi) 2019 metre ile Devrekani bölgesindeki Yaralıgöz Dağıdır.

kure-daglari-milli-parki2Parkımızın Kaynak Değerleri :

Parkın ülkemiz için önemi;
Önemli Bitki Alanı (ÖBA) ve Önemli Doğa Alanı’dır. Ulusal düzeyde tehlike altında 12 bitki taksonu ihtiva etmektedir. (Ör. Alnus glutinosa ssp glutinosa) Türkiye ormanlarının 9 sıcak nokta’ sından birisidir. Zengin Peyzaj çeşitliliği, habitat çeşitliliği ve tür çeşitliliğine (675 bitki, 40 /132 memeli, 129 kuş) sahip olmasıdır.

Parkın Uluslararası önemi;
WWF’nin doğa koruma açısından küresel düzeyde öncelikli Ekolojik Bölgelerinden biri (Küresel 200 Ekolojik Bölge) olan “Kuzey Anadolu ve Kafkasya Ilıman Kuşak Ormanları” içinde yer almaktadır. Avrupa ormanlarının sıcak noktasından biri olarak (Avrupa’nın 100 orman sıcak noktası) Karadeniz Ilıman Kuşağındaki nadir nemli-karstik ormanların en iyi yabanıl örnekleri ni içermektedir. Küresel Düzeyde nesli tehlike altında 2 bitki taksonu: Acer cappadocicum var. stenocarpum, Trifolium euxinum bu sahada mevcuttur. Avrupa Düzeyinde nesli tehlike altında 33 bitki taksonu yine bu sahada mevcut olmasıdır.

Valla Kanyonu:
Pınarbaşı İlçesi’nin 26 km kuzeyindeki Muratbaşı Köyü yakınlarındaki Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın buluştuğu yerde başlar. Kanyonun başlangıç noktasına 1,5 kilometrelik oldukça eğimli bir patika ile ulaşılmaktadır. Kanyonun iki tarafındaki kayalık uçurumların yüksekliği 800–1200 m arasındadır. Bu kayalıklar kartal, şahin, akbaba gibi yırtıcı kuşları barındırır.
Ilgarini Mağarası:
Sorkun Yaylası’ndaki Ilgarini Mağarası’nın uzunluğu 858 metre, derinliği 250 m’dir. Roma ve Bizans döneminde iskan alanı ve dini amaçlarla kullanılan mağarada, yapı kalıntıları, seramik ve küp parçaları, su sarnıcı, su kuyusu, ardıç ağacından yapılmış lahitler, şapel ve fırın kalıntıları vardır.
Ilıca Şelalesi:
Pınarbaşı Ilıca Köyü sınırlarındaki şelalede, su 15 m. yüksekten dökülüp doğal bir havuz oluşturmaktadır.
Ilıca Hamamı:
Yine aynı köy içerisinde Bizanslılardan kalma tarihi bir hamam kalıntısı mevcuttur.
Horma Kanyonu:
3,5 kilometre uzunluğunda içinden Zara Çayı geçmektedir.

Flora :

Küre Dağları Milli Parkı, “Kuzey Anadolu yapraklı ve iğne yapraklı ormanları” olarak tanımlanan alt eko-bölgeye ve “Karadeniz Nemli Ormanları” ekotipine ait tehlike altındaki karstik dağlık alanların günümüzdeki en güzel örneklerinden birini temsil etmektedir.

Milli Parkın önemi, özellikle sahip olduğu ekosistem ve habitat çeşitliliğinden ileri gelmektedir. Ana ekosistem tipleri, doğal orman ekosistemleri, bozuk orman ekosistemleri, geleneksel tarım eksosistemleri ve akarsu ekosistemlerini; mikro-ekosistemler ise örneğin kanyon ekosistemleri ve orman içi çayır ekosistemlerini içermektedir. Bu ekosistemler içerisinde, 675 bitki türünün varlığı bilinmekle birlikte gerçek sayının çok daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Cide’nin güneyindeki karstik çöküntüler ve ıssız ortamlar yaratan vadiler, nemli ormanlara özgü ağaç ve ağaççıklara sahiptir. Bunlardan bazıları, şimşir, kayacık, üvez, Türk fındığı, gürgen, mürver, akçaağaç, çobanpüskülü, 12 gövdeli ve 35-40 m boyundaki dev kayın ağaçları, doğal anıt olarak koruma altına alınmıştır. Bu alanlar, bölgeyi ziyaret eden bilim adamları tarafından “doğal arboretum” olarak tanımlanmaktadır.

Fauna :

Milli Parkımız Türkiyenin 132 memeli türünden 40’ı bu bölgede yaşamaktadır. Bu türler, vaşak, susamuru, geyik ve karaca gibi tehlike altındaki hayvanları da içermektedir. Alanda ayrıca, 38 familyaya mensup ve 46’sı tehdit altında olan 129 kuş türü kaydedilmiştir.

Park için;

İlk coğrafyacılardan biri olan Strabon, 2000 yıl önce yazdığı Geographika adlı kitabında “en iyi cins şimşir ağacı en çok Amastris [Amasra] topraklarında yetişir” demiştir.

Evliya Çelebi ise Seyahatnamesinde Amasra yöresi ormanlarını yani Küre Dağları Mili Parkı bölgesini “ağaç deryası” diyor.

Konaklama :

Parkımızda konaklama imkanı bulunmamaktadır. Yakın ilçelerde konaklama yapılabilir.

Park Girişleri : Kurucaşile (Kapısuyu ve Paşalılar), Merkez (Arıt/Çöme Boğazı), Ulus (Ulukaya ve Aşağıçerçi), Pınarbaşı, Azdavay, Şenpazarı, Cide.

İletişim :

Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü
Milli Park Müdürü Ahat DELİORMAN
Adres: Bartın 1. Çevre Yolu Cd. Bartın Valiliği 3. Kat, Kemerköprü / BARTIN
Tel: 0378 227 18 44
Faks: 0378 227 18 45

Makale'ye Yorum Yapın
reklam-ver-250

Benzer Yazılar

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı

Adres :Boğazkale ilçe merkezinden 25. km 37770 Boğazkale/Çorum. Koordinat : 41°49’10.18”K – 27°57’14.13”D Alan : 2 600 Dönüm (2 600 000 M2) İlan yılı : 1988 Açıklama : Milli Parkımızda yapılabilecek aktiviteler Fotoğrafçılık, Arkeolojik kalıntılar, kamp, eğitim, Hititlerin Merkezi bunların bazılarıdır. Milli Parkımız iç Anadolu bölgesinde bulunan çorum ili sınırları içerisinde yer almaktadır. 2 600...

 • Milli Parklar
 • 08 Ağu 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Adres :Demirköy ilçe merkezinden 25 km 37770 Demirköy/Kırklareli. Koordinat : 41°49’10.18”K – 27°57’14.13”D Alan : 3 155 Dönüm (3 155 000 M2) İlan yılı : 2007 Açıklama : Milli parkımız Kırklareli ilimizin Demirköy ilçesinin İğneada beldesinde bulunmaktadır. Milli parkımız Karadeniz sahiline bitişiktir. Parkımızdaki aktiviteler Kuş gözlem, Fotoğrafçılık, Deniz ve kıyı ekosistemi, kumul, kamp, lagünler, alüvyal...

 • Milli Parklar
 • 26 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Sultansazlığı Milli Parkı

iç Anadolu Bölgesinde yer alan Milli Parkımız Kayseri ili, Yeşilhisar, Develi ve Yahyalı ilçeleri arasında, ayrıca üç önemli turizm merkezinin ortasında yer almaktadır. Daha önceleri tabiatı koruma alanı olan parkımız 2006 yılında milli park statüsü kazanmıştır. Sultansazlığı Milli Parkının alanı 24 357 hektardır. Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu nadir bir ekosistem olması,...

 • Milli Parklar
 • 23 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Gala Gölü Milli Parkı

Adres :Enez ilçe merkezinden 1 km 37770 Enez/Edirne. Koordinat : 40°46’06.79”K – 26°11’07.63”D Alan : 6 087 Dönüm (6 087 000 M2) İlan yılı : 2005 Açıklama : Milli parkımızdaki aktiviteler nadir ekosistemler, biyolojik çeşitlilik, gezi, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, piknik, kültürel değer zenginlikleri ve arkeolojik kalıntılar, eğitim, fotoğrafçılıktır. Milli Parkımız Marmara bölgesinde Edirne ilimiz...

 • Milli Parklar
 • 22 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Bumerang - Yazarkafe

ANA KATEGORİLER

ReklamlarReklam

reklam-ver-250

Sponsor Bağlantılar

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler site ekle site ekle