reklam-ver-250

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı  İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Nerede, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Hakkında Bilgi


İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı
Adres :Demirköy ilçe merkezinden 25 km 37770 Demirköy/Kırklareli.

Koordinat : 41°49’10.18”K – 27°57’14.13”D

Alan : 3 155 Dönüm (3 155 000 M2)

İlan yılı : 2007

Açıklama : Milli parkımız Kırklareli ilimizin Demirköy ilçesinin İğneada beldesinde bulunmaktadır. Milli parkımız Karadeniz sahiline bitişiktir. Parkımızdaki aktiviteler Kuş gözlem, Fotoğrafçılık, Deniz ve kıyı ekosistemi, kumul, kamp, lagünler, alüvyal subasar orman, Ekoturizm, dağ ve orman sporları, eğitim, mevsimsel bataklık, turbalık, Piknik, çayır ekosistemleri bunların bazılarıdır.

Milli Parkımız Yıldız (Istranca) Dağlarından Karadeniz sahillerine doğru akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesi ve mevsimsel olarak sular altında kalması sonucunda milli parktaki longoz ormanları oluşmuştur.

Karadeniz kıyısında Türkiye ve Bulgaristan sınırında yer alan İğneada Longuzu, mevsimsel su basar ormanları, bataklıkları, tatlı su gölleri ve kıyı kumullarını bir arada bulunduran nadir ekosistemlerden biridir.

Park alanı içersindeki kıyı kumullarını İğneada fiziki olarak ikiye ayırır. Kuzeyde yer alan kıyı kumulları Erikli Gölü nün doğu kısmından başlayarak İğneada ya kadar uzanır. Güneyde yer alan kıyı kumulları ise Mert Gölü nü denize bağlayan kanal bölgesinden başlayarak Saka Gölü güneyine kadar uzanır ve yer yer genişliği 50-60 metreye kadar ulaşmaktadır. Yaklaşık 10 km. uzunluğundaki kumullar Karadenizin güneybatısına özgü bitki türleri ile büyük öneme sahiptir.

Parkın içerisindeki göl ve bataklık alanlarıyla deniz arasında bir bant oluşturan kıyı kumullarında ise alanın uluslar arası sözleşmelerle koruma altına alınan bitkileri yer almakta. İğneada sadece denizi ve sahili için değil ormanı, yeşilliği ve temiz havası içinde ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Sahip olduğu nadir ve hassas ekosistemler zinciri ve zengin biyolojik çeşitliliği sayesinde yalnızca Türkiye’nin değil Avrupanın da önemli doğal alanlarından birisi olma özelliğini göstermektedir.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Tarihi:

İğneada’nın fethini yöneten komutanın adı İne Bey’dir. Buraya kendi adını verir ve “İneada” adı zamanla İğneada olur.İğneada burnu iğne şeklindedir, bu yüzden adı İğneadadır gibi yargılar ve benzetmeler tamamen yanlış ve uydurmadır.

Flora :

İğneada ve çevresi ülkemizde birbiriyle ekolojik olarak bağlı ekosistemler zincirini oluşturan ender yerlerdendir. Longoz ormanları ve yaprak döken karışık oldukça boylu ağaç türlerinden oluşan orman vejetasyon tiplerini bünyesinde barındırır.

Kıyı kumulları, longoz ormanları ile birlikte İğneada’nın en hassas ekosistemlerini oluştururlar. Kıyı kumulu üzerinde zengin ve ilginç bitki türleri bulunur. Sahil, ön cephe kumul ve sabit kumul bitki örtüleri son derece iyi durumdadır. Avrupa’nın güneydoğusuna özgü dişbudak-meşe-kızılağaç orman tipinin en sulak bölümlerinde kızılağaç ve dişbudak, nispeten daha kuru bölümlerde ise saplı meşe başta olmak üzere çeşitli meşe türleri baskındır. Buna ek olarak tırmanıcı bitki türleri ormanın en belirgin özelliğidir. Bu orman toplulukları Karadeniz’in güneybatı sahillerinde görülen çok nadir ve önemli habitatlar olup, ‘longoz’ şeklinde adlandırılır. Üst tabakada ağaç katında yer alan baskın bitkiler kızılağaç, dişbudak, kayın ve Akçaağaç’tır. Aynı zamanda tropik orman özelliği gösterdiği için sarılıcı bitkiler açısından da zengindir.

Fauna :

İğneada ve çevresi faunal zenginlik açısından hayli yüksek öneme sahiptir. Yapılan çalışmalar neticesinde alanda;

Balıklardan (Alabalık, Gümüş balığı, Kefal)

Kuşlardan (Akkuyruklu kartal, Yeşil Ağaçkakan, Baykuş, Gri Balıkçıl, Guguk kuşu, Yalıçapkını, Kara Leylek, İbibik)

Memelilerden (Yaban Kedisi Yaban Domuzu, Karaca, Kır Tavşanı, Yaban Tavşanı, Ağaç Sansarı, Porsuk, Kurt, Karaca, Tilki, Su Samuru, Sarı Boyunlu Orman Faresi, Gelincik, Büyükkulaklı yarasa, Alacalı kokarca)

Sürüngenlerden (Trakya tosbağası, Pürtüklü semender, Oluklu kertenkele, Engerek Yılanı, Küpeli su yılanı) tespit edilmiştir.

Konaklama :

İğneada’da Otel, pansiyon, ev pansiyonunun yanında birde “Çadırla” konaklama imkanı vardır. Çadır alanı olarak, İğneada Belediyesinin ayırdığı 3 bölge bulunmaktadır. Yakın çevreden gelen tatilciler genelde çadırlı kamp alanlarını kullandığından, otel ve pansiyonlarda yer bulmakta sıkıntı yaşanmamaktadır.

Tur :

Tur firmaları tarafından İğneada Longoz Ormanları turu yapılmaktadır. Genel olarak 1 gece 2 gündüz şeklinde otelde konaklama 3 öğün yemek gezi şeklinde oluyor. 2017 yılı ücretleri tur firmalarının 500 TL civarıdır.

Giriş ücreti bildiğimiz kadarıyla alınmamaktadır. Detaylı bilgi için aşağıdaki iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

İletişim :

Kocahıdır Mah. Kurtuluş Cad. No:69 39100
KIRKLARELİ/ TÜRKİYE
Santral : (288) 212 37 46 – 212 82 56
Faks : (288) 212 53 36
e-posta : kirklareli@ormansu.gov.tr

Makale'ye Yorum Yapın
reklam-ver-250

Benzer Yazılar

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı

Adres :Boğazkale ilçe merkezinden 25. km 37770 Boğazkale/Çorum. Koordinat : 41°49’10.18”K – 27°57’14.13”D Alan : 2 600 Dönüm (2 600 000 M2) İlan yılı : 1988 Açıklama : Milli Parkımızda yapılabilecek aktiviteler Fotoğrafçılık, Arkeolojik kalıntılar, kamp, eğitim, Hititlerin Merkezi bunların bazılarıdır. Milli Parkımız iç Anadolu bölgesinde bulunan çorum ili sınırları içerisinde yer almaktadır. 2 600...

 • Milli Parklar
 • 08 Ağu 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Sultansazlığı Milli Parkı

iç Anadolu Bölgesinde yer alan Milli Parkımız Kayseri ili, Yeşilhisar, Develi ve Yahyalı ilçeleri arasında, ayrıca üç önemli turizm merkezinin ortasında yer almaktadır. Daha önceleri tabiatı koruma alanı olan parkımız 2006 yılında milli park statüsü kazanmıştır. Sultansazlığı Milli Parkının alanı 24 357 hektardır. Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu nadir bir ekosistem olması,...

 • Milli Parklar
 • 23 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Gala Gölü Milli Parkı

Adres :Enez ilçe merkezinden 1 km 37770 Enez/Edirne. Koordinat : 40°46’06.79”K – 26°11’07.63”D Alan : 6 087 Dönüm (6 087 000 M2) İlan yılı : 2005 Açıklama : Milli parkımızdaki aktiviteler nadir ekosistemler, biyolojik çeşitlilik, gezi, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, piknik, kültürel değer zenginlikleri ve arkeolojik kalıntılar, eğitim, fotoğrafçılıktır. Milli Parkımız Marmara bölgesinde Edirne ilimiz...

 • Milli Parklar
 • 22 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Adres :Sarıkamış ilçe merkezinden 1,5 km 37770 Sarıkamış/Kars. Koordinat : 40°18’07.27”K – 42°36’52.04”D Alan : 22 980 Dönüm (22 980 000 M2) İlan yılı : 2004 Açıklama : Milli Parkımızdaki aktiviteler Tarihi kalıntılar, harp tarihi, Fotoğrafçılık, Doğal Sarıçam ormanları, Kamp, Piknik, Tabii bitki toplulukları, Yaban hayatı Zenginliği, dağ ve kar sporları, manzara, eğitimdir. Parkımız Erzurum...

 • Milli Parklar
 • 21 Tem 2014
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Bumerang - Yazarkafe

ANA KATEGORİLER

ReklamlarReklam

reklam-ver-250

Sponsor Bağlantılar

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler site ekle site ekle