reklam-ver-250

Anzele Parkı  Anzele Parkı Nerede, Anzele Parkı Hakkında Bilgi


Anzele Parkı

Adres :Sur Çift kapı karşısı 21300 Sur/Diyarbakır.

Koordinat :

Alan : 13 Dönüm (13 000 M2)

Yapım yılı : 2014

Açıklama : Diyarbakırın Anzele Suyu olarak bilinen kaynak suyu ve havuzu yeniden gün yüzüne çıkıyor. Diyarbakır Sur işçesi belediyesi tarafından tamamlanan park 2014 yılında hizmete açıldı.

Asıl adı Ayn-ı Zelal olan bu yere kısaca Anzele deniyor. Ayn kelimesinin anlamı Göz-Göze. Zelal ise berrak ve temiz demek. Aynı Zelal ise berrak kaynak anlamında kullanılıyor.

Anzele nin geçmişinde, surların dibinde dere yatağı içinde çamaşır yıkayan kadınlar, suyunda yüzenler ve su kaynağının tam da üzerine oturtulmuş bir havuzdu. Daha sonraları üstü kapanarak su görünmez oldu ve yerinde de Diyarbakır itfaiyesi kuruldu.

Anzele’yi eski tarihine kavuşturmak adına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile merkez Sur İlçe Belediyesi ortak bir çalışma yürüterek Anzele Parkı’nı yapma çalışmalarına start verdiler.

anzele-parki2

Tarihi :
1874 tarihli Diyarbakır salnamesinde Diyarbakır’ın farklı semtlerinde 130’dan fazla çeşmenin varlığı yazılmaktadır. Buralar bereketli topraklar, çünkü bura Mezopotamya. Tabii kıymetini bilene.

Şimdi sizlere yüzyıllar boyu bıkmadan, usanmadan, tükenmeden Diyarbakır’ımızın can damarlarından biri olan Anzele ( Ayn-ı Zülal ya da Balıklı ) kaynağını anlatmak istiyorum. Hani bunda 60 – 70 yıl önce analarımızın halıları, yünleri, çamaşırları yıkadıkları kaynak.

Anzele günümüz çift kapının karşısında itfaiye biriminin bulunduğu alanda yer alırdı. Üstü kemerle örtülü, akarın önündü ise bir havuzu bulunurdu.

Diyarbakır bazalt taşlarından yapılmış yaklaşık yarım metre genişliğinde bir kanaldı. içinden “HAMRAVAT SUYU” akıyordu. bu su da karaçdağdan gelirdi ve çok soğuktu. içinde daha sonra hiç bir yerde görmediğim simsiyah, kadifemsi derisi olan 30- 40 cm boyunda balıklar yaşardı. anzelenin sağında- solunda kasaplar ve sakatatçılar bulunurdu. et artıkları bu suya atılır ve o balıklar müthiş bir hızla et parçalarına saldırırlardı. şimdi balıklı gölde olduğu gibi bu balıkların da kutsal olduğuna inanılır ve kimse dokunamazdı.

anzele-parki-dabakhane

1950’lere kadar Anzele, şehrin üç önemli su kaynaklarından biri. Su, daha eski tarihlerde ise Diyarbakır’ın Mardinkapı semtinden dolanıp hayvan derilerinin işlendiği (Dabakhaneye) yerden geçiyor. Buradaki adı Haram su. Su değirmenlerini de çalıştırmak maksadıyla ilerleyen Anzele’nin yolculuğu, tarihi Hevsel bahçelerini de sulayarak, Dicle Nehri’ne dökülmesiyle son buluyor.

Bugün Anzele suyundan geriye 1915’lerden kalma sadece bir fotoğraf kaldı. Siyah beyaz fotoğrafta, ellerinde tokmak, çeşmede çamaşır yıkayan altı kadın var. Çeşmenin arka fonunda da Diyarbakır Surları görülüyor. Anzele suyuna sadece fotoğraflarda değil Evliya Çelebi’nin satırlarında da rastlanır: “Bu balıklı abı-ı hayat bir sudur, bir dolu insan bu suda yıkanıp humma ve cüzzam gibi hastalıklardan yıkanıp ölümden kurtulmuşlardır.” İşte türkülerde, efsanelere konu olan bu Balıklı havuzu bugün yeniden Diyarbakırlılarla buluştu.

anzele-parki3

Makale'ye Yorum Yapın
reklam-ver-250

Benzer Yazılar

Kardeşlik Parkı

Adres : Kaynartepe Mahallesi / Sunay caddesi 21090 Bağlar/Diyarbakır. Alan : 40 Dönüm ( 40 000 metrekare ) Yapım Yılı : Tamamlanma zamanı 2018 Mayıs (Halen yapım aşamasında.) Açıklama : Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki yeşil alanları arttırmak amacıyla atıl durumda olan 40 bin metrekarelik alanı yeşik alan olarak halkın hizmetine sunulacak. Yeşillendirilen alan Kardeşlik...

 • Diyarbakır
 • 24 Eyl 2017
 • admin
 • Okunma
 • Yorum Yok

Yeşil çınar Aquapark Diyarbakır

Diyarbakırın eski havuzlarından biri Yeşil Çınar Yüzme Havuzu ile ilgili bilgiler vereceğiz. Nerede olduğu adresi ve telefonu ücretlerini sizlere belirteceğiz. Diyarbakırda aşırı sıcaklardan bunalanlar için eşsiz yerlerden biri olan Havuzumuz haftanın 7 günü sizlere hizmet veriyor. Havuzun etrafında dinlenme alanı bulunuyor. Lokantasında her türlü kebap çeşitlerini bulabilirsiniz. 2 adet kaydırağından da faydalanabilirsiniz. Ayrıca havuz başında...

 • Aquaparklar
 • 24 Tem 2016
 • admin
 • Okunma
 • 1 Yorum

Tülip Park Aqauapak

Diyarbakırdaki yüzme havuzlarından Tülip Park Karbeyaz tesisleri hem yüzme keyfini hem de düğün ve organizasyonları barındıran bir kompleks. Parkta yetişkinler için ve çocuklar için ayrı ayrı havuzlar bulunmakta. Parkta aynı zamanda açık hava düğün salonu keyfinide yaşayabilirsiniz.

 • Aquaparklar
 • 04 Ağu 2015
 • admin
 • Okunma
 • 8 Yorum

Kaplan City Aquapark

Adres : Gaziler Eski Sondurak Kaplan City Düğün Salonu içi 21000 Kayapınar/Diyarbakır. Alan : 5 Dönüm ( 5 000 M2 ) Yapım Yılı : 2010 Açıklama :Kaplan City Düğün ve Konferans Salonu arkasında bulunan park 5 adet düğün salonu yanında aquapark ve 3 ayrı yüzme havuzu bulunan bir komplex şeklindedir. Yaz aylarında serinleyip eğlenmek isteyen...

 • Aquaparklar
 • 12 Ağu 2014
 • admin
 • Okunma
 • 46 Yorum

Bumerang - Yazarkafe

ANA KATEGORİLER

ReklamlarReklam

reklam-ver-250

Sponsor Bağlantılar

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler site ekle site ekle